İç cephe Dekorasyonunda Mor ve Altın Kullanımı

İç cephe Dekorasyonunda Mor ve Altın Kullanımı

Oca 23, 2011

ic-cephe-dekorasyonunda-mor-ve-altin-kullanimi

Altın ve mor tonlarının kullanıldığı iç dekorasyonlar benim her zaman favorim olmuştur. Bu ikilinin, uygulandığı mekânlara zenginlik ve asalet getirdiğini düşünüyorum.

İmparatorluğun, asaletin ve zenginliğin simgesidir mor. Yıllardan beri görkemin ve lüksün doruk noktası olarak düşünülmüştür. Altın ise, dekorasyonda oldukça iddialı bir renk olmakla birlikte gereğinden fazla ve yanlış noktalarda kullanılırsa da göz zevkini incitici bir hal alabilen çok riskli bir renktir. Yaşam alanlarınızda doğru yerlerde ve miktarda yapacağınız altın rengi vurgularla mekânların enerjisini artırabilir ve şık atmosferler yaratabilirsiniz. Bu rengi sevenler; idealist, sabırlı, sorumluluk sahibi, çalışkan ve becerikli kişilerdir. Lider olma özelliği, karizma ve enerjileri sayesinde başkalarına ilham kaynağı olurlar.

Renkler algı üzerinde çeşitli yanılsamalar yaratır. Renklerin hacim ve mekân üzerindeki etkilerinin salt renksel boyutta değil, aynı zamanda kullanılan yer ve uygulama şekli ile de doğrudan bağıntılı olduğu bilinmektedir.

Sözgelimi geniş yüzeylerde mor renk kullanıldığında, bu yüzeyler büyüklük ve ihtişam duygusu yaratmakta ve bu duygu o kadar ileriye gitmektedir ki, insanda adeta bir eziklik duygusu uyandırabilmektedir.

Mor renk, ruhsal enerjiyi ve hayal gücünü harekete geçirip sezgilerin yanı sıra düşünce gücünü de arttırmakta, bu nedenle de verimli çalışmalar yapılmasını sağlamaktadır. Bir başka deyişle mor, gerçekleşmesi zor olan yaratıcı fikirlerin yaratılmasına yol açan bir renktir. Örneğin Chopin’in o eşsiz bestelerini perdeleri dâhil tamamen mor renge boyalı bir odada yaptığı bilinmektedir.

Dinlendirici, sakinleştirici ve huzur verici bir duygu uyandıran bu renk geniş bir yüzey üzerinde uygulandığında veya bir mekânda yoğun biçimde kullanıldığında, kişide tedirginlik yaratmaktadır. Böyle bir mekânın da uzun süre kullanılması, unutkanlığa ve sabırsızlığa yol açmaktadır.

Evinize Maddi Bereket Enerjileri Çekmek İçin Mor
Evinizin ve işyerinizin güneydoğu köşesi Feng Shui kurallarına göre maddi bereket köşesidir. Bu bölümde yapacağınız bazı küçük değişikliklerle şansınızı ve zenginliğinizi arttırabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemlerden istediklerinizi yâda size uygun olanları uygulayabilirsiniz. Ancak uygulamalarınızı yapmadan önce bu yöndeki odayı iyice temizleyin ve bu şekilde eski enerjilerden kurtulun.

Eviniz için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır;

  • Evinizin güneydoğusunu mor renge boyayın yâda bu köşede mor objeler kullanın. (mum, süs eşyası gibi)
  • Yatak odanızın güneydoğusuna mor bir zarf içinde hesap cüzdanınızı saklayın.

İş Yerinizde Feng- Shui

İş yerinizde Feng Shui kurallarını uygulayarak iş yerinize olumlu chi enerjisi şirketinize çekebilir ve iş yaşamında başarınızı arttırabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem ve iyileştirme biçimi vardır. Eğer bagua ile bir iyileştirme yapmak isterseniz iş yerinizin; 

  • Güneydoğuya bir ayna asın ve bu yönde mor rengi kullanın.

Bunun gibi küçük düzenlemelerle ilgili yönün chi enerjisini arttırabilir ve yönün simgelediği alanların olumlu özelliklerini ön plana çıkartabilirsiniz.

Not: Ben,herzaman yanımda mor kese içine koyduğum karanfilleri taşırım. Bolluk vebereket getirdiğine ve parasız kalmadığıma inanırım.

 Mor ve Altın Renklerinin İç Cephe Dekorasyonunda Kullanım Örnekleri

Altın, objeler ile mekânınıza modern ve asil bir hava katabilirsiniz.

  

 

 

 Yatak odasında, mor tonlar sıcak ve davetkâr bir hava katacaktır. Lüks, asalet ve zenginliğin simgesi olan mor, özellikle kadife kumaşlar ile uygulandığında bu görünümü yakalamış olacaktır.

 

 Çocuk ve genç odalarında kullanacağınız, mor ve eflatun tonları onların hayalgücü ve yaratıcılığını artırmalarında yardımcı olacaktır.

  

 

 Banyo ve mutfaklarda mor rengin kullanımı

 

 Çocukluğumuzda moda olan iri desenli duvar kağıtlarının yerini 90’lı yıllarda boya almıştı. Son dönemde ev ve ofis dekorasyonunda yıldızı parlayan duvar kağıtlarının mor renge uygulanmış örneklerini aşağıda görebiliriz.

Kaynaklar:

Sinemada Renk – Sembolik Anlamlar; Mustafa Sözen

Rengi rengine; Mehmet Çağan

www.dekorasyon.com

http://alisveris.boyner.com.tr/tr/ct-panel/Ev.aspx?strHitCountParam=2%7C3%7C0%7C24%7C57

Siz ne dersiniz?

Buffer
GetSocial