Bugün Ne Renk Giyinsem?

Bugün Ne Renk Giyinsem?

Ara 16, 2010

bugun-ne-renk-giyinsem

Sizde ne giyeceğinize sabah karar verenlerden misiniz? Ben öyleyimdir. Sabah uyanır ve havaya daha doğrusu kendi hava durumuma göre ne giyeceğime karar veririm. Giyeceğim giysinin, takacağım takının yâda süreceğim rujun rengi tamamen o gün kendimi nasıl hissettiğime göre şekillenir.

Sebebini bilmesek de bir takım renkleri kullanırız bir takım renkleri kullanmayız yaşantımızda. Aslında her renk ve tonu ile ilgili duygu ve düşüncelerinizin sebepleri var. Siz bu sebepleri kendi kendinize sormuş olmanıza rağmen cevapları bulamamanızın nedeni ise bu cevapların bilinçaltı dediğimiz hazinede yatıyor olması.

Profesyonel Yaşamda Kişisel İmaj” kitabının yazarı Özlem Çakır’a göre; kişinin kendisine yakışan giyim renklerini seçmesi, kişinin daha genç, daha dinamik ve canlı görünmesi demektir.

Gerçektende bazı sabahlar olur ki, hiçbir şey, hiçbir renk istemez canınız giymek. Ne giyseniz mutsuz ve kötü hissedersiniz kendinizi. Bugün solumdan kalktım dersiniz ya, işte böyle günlerde. İşte böyle günlerde ya evde oturup insan içine çıkmayacaksın yada işte kimse ile konuşmadan günü bitireceksin ya da rengin etkisi ile sizi iyi hissettirecek bir çözüm bulacaksın. Benim seçimim böyle zamanlarda daima mavi olur, nedenini bilmesem de, mavi giydiğim zaman huzurlu, sakin ve dingin geçer o günüm. Sessizce bitiririm günü ve ertesi güne hazırlanırım.

Kişinin üzerine giydiği tonlar doğal tonlamanızla eşleşmelidir. Kişisel imaj danışmanları renkleri sıcak ve soğuk renkler olarak ikiye ayırıyorlar.

Genelde deri altı pigmentasyonu buğday sarı, yeşil olan kişiler sıcak tonlarda olup sıcak renklerle daha iyi görünüm elde ederler. Deri altı pigmentasyonu pembe beyaz, mavi olan kişilerde soğuk tonlarda olup soğuk renklerle daha iyi görüntü elde ederler. Sıcak renkler; toprak ve güneşin tonları, kahverengi,, sütlü kahve, bej, devetüyü rengi, haki yeşil, zeytin yeşili, fıstık yeşili, kiremit kırmızısı, portakal, sarı, ayva pişmişi rengi, somon, şeftali, gül kurusu, taba, kemik, altın . Soğuk renkler; Mavi, beyaz, pembe, fuşya, lila, koyu kırmızı, bordo, vişne, mürdüm, gümüş, antrasit, gridir.

Yine Özlem Çakır’ın kitabında giyim renkleri ile ilgili yol göstermek üzere verdiği tavsiye;

 • Deri renginiz: Soğuk, pembe damar görüntüsü mavi ise;
 • Saç renginiz: Çok koyu kahverengi, siyah, gümüş gri ise;
 • Göz renginiz: Çok koyu kahverengi, siyah, mavi, yeşil ve göz akınız çok beyaz ise;

Beyaz, mavi tonları, gri, antrasit, bordo, kırmızı, fuşya, siyah,türkuaz, vişne, mürdüm renkleri kullanabilirsiniz.

 • Deri renginiz: Pembe, gül pembesi ve bej karışımı ise şeffaf ve narin bir cilt yapınız varsa;
 • Saç renginiz: Sarı, Platine yakın beyaz, küllü sarı, boğuk kahverengi ise
 • Göz renginiz: Mavi, gri mavi, ela ve gri ise

Beyaz, mavi tonları, pembe, gri mavi, bordo, vişne lila, mürdüm renklerini kullanabilirsiniz. Çok koyu ve canlı renkler bu grubun kullanmaması gereken renklerdir. Siyah rengi yüze yakın olarak hiç kullanmamsı gereken grup bu gruptur. Pastel renklerle iyi görüntü verirken, portakal, fıstık yeşili, fuşya gibi canlı renklerle hiç de iyi görüntü vermezler.

 • Deri renginiz: Altın bej, şeftali renginde ise;
 • Saç renginiz: Altın sarısı, kestane kahve, altın koyu kahve ve içinde sarılık olan gri ise;
 • Göz renginiz: mavi, Yeşil, ela, ya da açık kahverengi ise;

Şeftali, kayısı, gülkurusu, somon, mercan, kiremit kırmızısı, altın, kahverengi, devetüyü, haki yeşil, bej, kemik, bazen bordo, vişne rengi kullanabilirsiniz.

 • Deri renginiz: bronz, buğday, altın, bej, tunç, ve altın renklerinde ise;
 • Saç renginiz; Bakır, kestane, kına rengi gibiyse;
 • Göz renginiz: Yeşil, ela, kahverengi ise;

Kemik, kahverengi, sütlü kahve, altın şeftali, kayısı, portakal, kiremit ve nar çiçeği kırmızısı, haki yeşil, taba, somon rengini kullanabilirsiniz.

Eğer sizde, daha genç, daha enerjik, daha sağlıklı ve daha canlı gözükmek istiyorsanız, teninize uygun renk analizi tekniği sonucunda renginizle tanışabilirsiniz:  Size yakışan renkler içinde sizi görenler, “Bugün harika görünüyorsun!” dedikleri zaman kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Bu olumlu, güzel duygularınızı çevrenize de yayacaksınız. Demek ki, güzel bir günün sırrı, kendimize yakışan, doğru rengi seçmekle başlıyor. Her gününüz rengi rengine olsun.

Güneş olmazsan yıldız ol, Ama gökteki en parlak yıldız sen ol – Tagore

1 Yorum

 1. sevgi duz /

  sayfanizi cok begendim ,yeni paylasimlarinizida gormek isterim.Miami`den selamlar ..

Siz ne dersiniz?

Buffer
GetSocial